Suplementy diety – co należy wiedzieć?

Słyszymy o nich w radio i TV, czytamy o nich w gazecie. Mają różne zastosowanie – mocne włosy, twarde paznokcie, więcej energii, dobry sen. Czym właściwie są i czy rzeczywiście spełniają swoją rolę?

Suplementy diety są środkami farmakologicznymi, których rolą jest wzmocnienie funkcjonowania danego narządu naszego organizmu. Są suplementy wzmacniające włosy, paznokcie, kości, odporność, wątrobę czy serce. Ich charakterystyczną cechą jest fakt, iż zwykle są dostępne bez recepty. Jest to jednak nie tylko udogodnienie, ale też ryzyko. Środki te są zwykle zażywane bez konsultacji lekarskiej, na własną rękę, bez żadnej wiedzy o ich działaniu.

Często suplementy diety są niemal koniecznych uzupełnieniem diety człowieka, nie można jednak przesadzać. Zbyt duża ilość zażywanych „wspomagaczy” paradoksalnie osłabia organizm, przez co nie jest on w stanie sam zapewnić sobie odpowiedniego funkcjonowania. Przed zdecydowaniem się na zażywanie suplementu, wskazane jest przebadanie się pod kątem alergii czy innych przeciwwskazań do zażywania danej substancji.

Co więcej, należy pamiętać o tym, że wiele substancji może zostać przedawkowana, dlatego należy bezwarunkowo trzymać się dawkowania opisanego na opakowaniu bądź zaleconego przez lekarza.

Szczególnie ostrożnie należy obchodzić się z suplementami diety dla dzieci. Lekarze są zgodni – dieta dziecka powinna być tak różnorodna i zróżnicowana, by naturalnie dostarczać organizmowi wszystkich potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania składników. W przypadku dzieci, przed podaniem suplementu absolutnie konieczna jest konsultacja lekarska.